(Balearica regulorum)

Żuraw koroniasty

Rząd: Żurawiowe
Rodzina: Żurawie
Żuraw koroniasty – monotypowa podrodzina ptaków z rodziny żurawi.

Występowanie

Suche sawanny w Afryce, na południe od Sahary, gniazduje w środowiskach nieco bardziej mokrych.

Charakterystyka

Niezwykle piękne upierzenie samca i samicy. Podgardle zdobią czerwone korale, głowę złotawo-żółta korona z piór. Białe policzki z pąsowym różem u góry, czarne pióra na czole. Na tylnej oraz spodniej części skrzydeł widoczne białe pióra. Szaro-brązowy ogon. Nogi i dziób są czarne. Jasne tęczówki. Waga 3,5 kg, 1 m wysokości.

Odżywianie

Wszystkożerne, dominuje pokarm roślinny, nasiona, kwiaty i pędy roślin, głównie traw, uzupełniany gryzoniami, owadami, robakami i mięczakami.

Tryb życia

Prowadzą osiadły tryb życia. Poszukują pożywienia na rozległych, słabo zadrzewionych terenach. Na żerowiskach tworzą stada. Na czas spoczynku gromadzą się na drzewach. Przebywają zawsze w niedaleko od wodopoju. W okresie lęgowym gromadzą się na terenach obfitujących w wodę. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych siadają na drzewach, budują tam gniazda.

Rozmnażanie i rozwój

Odbywają niezwykle widowiskowy taniec godowy, w którym bierze udział zarówno samiec jak i samica. Samica składa od 2 do 5 jaj, z których po wysiadywaniu przez oboje rodziców wylęgają się młode po 31 dniach. Pisklęta opierzają się po 56 – 100 dniach.

Ciekawostki

Jest symbolem Ugandy, znajduje się w centralnym punkcie flagi państwowej oraz na herbie. Podczas panowania brytyjskiego umieszczany na wojskowych odznakach żołnierzy ugandyjskich. W Afryce obdarzany szacunkiem ze względu na dostojność i szlachetność.

Powrót do wszystkich zwierząt