(Procyon lotor)

Szop pracz

Rząd: Drapieżne
Rodzina: Szopowate

Występowanie

Naturalny obszar występowania od południowej Kanady do północnych krańców Ameryki Południowej. Od 1930 r. pojawił się w Europie w związku z ucieczkami osobników hodowlanych. Na niektórych terenach (np. na Białorusi) był celowo osiedlany. Obecnie spotykany w Niemczech, Polsce i europejskiej części byłego ZSRR.

Charakterystyka

Długość ciała ok. 65 cm, ogona 20 cm, ciężar do 4 kg. Gęste futro, które chroni przed zimnem, puszysty,  pokryty poprzecznymi pręgami ogon. Ubarwienie szarożółte z czarnym nalotem, na wzór maski, wokół dużych oczu. Szeroka głowa z krótkim ostrym pyskiem. Zręczne przednie łapy, z długimi palcami, niewciągane pazury.

Odżywianie

Wszystkożerny, ulubiony pokarm to  zwierzęta wodne: raki, żaby, ryby. Chętnie zjada owoce, orzechy i nasiona a także ptaki, pisklęta, jaja, małe ssaki, mięczaki, owady, trawy, liście i zioła.

Tryb życia

Bardzo ruchliwy, zwinny, aktywny nocą, dzień spędza w kryjówkach. Na ziemi porusza się niezbyt szybko, doskonale wspina się na drzewa i skacze wśród gałęzi, dobrze pływa. Zimą zapada w lekki sen, szczególnie na północnym skraju swego zasięgu. Zużywa wtedy zapasy tłuszczu zmagazynowane na jesieni, które mogą one stanowić nawet 1/3 wagi ciała. Poza okresem godowym i wychowu młodych prowadzi samotny tryb życia. Nazwę zawdzięcza zwyczajowi płukania pożywienia w wodzie.  Wyszukuje drobne zwierzęta wodne i ryby kierując się wyłącznie zmysłem dotyku. Przystosował się do życia na terenach górskich, słonych mokradłach, a także na obszarach zurbanizowanych, gdzie bywa uważany za szkodnika. Wyrządza szkody w uprawach roślin, m.in. kukurydzy.

Rozmnażanie i rozwój

Ruja rozpoczyna się w lutym lub marcu, ciąża trwa ok. 9 tygodni. W miocie 1-8 młodych pokrytych krótkim gęstym futrem, otwierają oczy po 3 tygodniach, po 7 opuszczają gniazdo, pozostają z matką do roku. Dojrzałość płciową samice uzyskują w wieku 1 roku, samce po upływie 2 lat.  W niewoli mogą osiągnąć wiek ponad 20 lat, na wolności przewidywana długość życia wynosi tylko 1,8 do 3,1 ze względu na wypadki drogowe i polowania.

Ciekawostki

Słyną ze sprytu, odwagi i zwinnych łap. Potrafią spustoszyć pojemniki na śmieci (po uprzednim zdjęciu pokryw), wejść przez otwarte drzwi do domu i przetrząsnąć lodówkę i spiżarnię, wyjmując jedzenie z opakowań. Są inteligentne, przechowują w pamięci rozwiązania zadań nawet przez trzy lata. Szop z parku narodowego Mueritz w Meklemburgii przewędrował, w poszukiwaniu partnerki, prawie 300 kilometrów - jest to najdłuższa na świecie udokumentowana wędrówka szopa.

Powrót do wszystkich zwierząt