(Strix aluco)

Puszczyk zwyczajny

Rząd: Sowy
Rodzina: Puszczykowate
Puszczyk zwyczajny - Najliczniejsza i najczęściej spotykana sowa Europy. Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Występowanie

Zamieszkuje cały kontynent, na wschodzi aż po Iran i zachodnią Syberię. Nie obserwuje się puszczyków jedynie w Irlandii, na Islandii, dalekiej północy Rosji, Skandynawii i Szkocji oraz na niektórych wyspach Morza Śródziemnego.

Charakterystyka

Średniej wielkości, krępej budowy ciała. Długość 41-46 cm, rozpiętość skrzydeł 90-105 cm, waga samce 450 g, samice 550 g. Dwie odmiany barwne - szara i brązowa. Duża głowa, czarne oczy, krótki ogon, 3 rzędy białawych pręg na skrzydłach. Na spodzie ciemne plamy w kształcie "strzałek". Nie występuje dymorfizm płciowy. Osobniki młodociane pręgowane poprzecznie.

Odżywianie

Drobne ssaki, głównie myszowate gryzonie, ptaki (w większości wróble), płazy, owady.

Tryb życia

Prowadzi nocny tryb życia, przebywa najczęściej samotnie. Osiadły, pozostaje w swoim terytorium przez cały rok. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane ze starymi drzewami, w których może znaleźć dziuple do założenia gniazda. Żeruje w nocy w promieniu 300-1000 m od gniazda. Typowy głos to pohukiwanie. Lata bezszelestnie, dzięki specjalnej strukturze lotek w ich ułożeniu w skrzydle.

Rozmnażanie i rozwój

1 lęg w roku (luty-kwiecień), jeżeli jest duża obfitość pokarmu - 2 (drugi w czerwcu). Składa od 3 do 5 białawych jaj, po jednym co 2 dni, które wysiaduje 4 tygodnie. Młode pozostają w gnieździe 4 tygodnie, po opuszczeniu go pozostają pod opieką rodziców przez 2 miesiące. W czasie wysiadywania jaj i karmienia zachowują się tak cicho, że człowiek nie wie o ich obecności w pobliżu. Utworzone pary są monogamiczne.

Ciekawostki

Najliczniejsza i najczęściej spotykana sowa Europy. Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Powrót do wszystkich zwierząt