(Chrysolophus pictus)

Bażant złocisty

Rząd: Grzebiące
Rodzina: Kurowate

Występowanie

Góry centralne Chin.

Charakterystyka

Jeden z najpopularniejszych gatunków bażantów spotykanych w hodowli. Długość ciała 65-110 cm, z czego 35-75 cm przypada na ogon. Rozpiętość skrzydeł: 65-76 cm. Silny dymorfizm płciowy. Samiec ma na głowie jaskrawożółty czub i szeroki kołnierz, pomarańczowy w czarne paski, który rozkłada się dookoła głowy i szyi podczas tańca godowego. Spód ciała i piersi czerwone, pióra na grzbiecie zielone z ciemną obwódką. Pokrywy skrzydeł metalicznie niebieskie, plecy i okolice kupra żółte. Samica ubarwiona skromnie, brązowoszaro. Istnieje ok 40 odmian tego gatunku

Odżywianie

Rośliny zielone, nasiona, ziarno, owoce leśne bylin oraz roślin drzewiastych, korzonki, jagody, owady, jaj mrówek, dżdżownice, ślimaki, żaby, jaszczurki, gryzonie, małe ryby, padlina.

Tryb życia

Zamieszkuje lasy górskie i skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami oraz bambusem. W Wielkiej Brytanii lasy mieszane z gęstym runem. Jest bardzo skryty Bardzo rzadko zrywa się do lotu, spłoszony ucieka piechotą.

Rozmnażanie i rozwój

Poligamista, w okresie lęgowym kogut gromadzi wokół siebie do 8 kur. W kwietniu samica składa 6-16 kremowych jaj, które wysiaduje przez 23 dni.

Ciekawostki

Wiek koguta poznaje się po ostrodze, która służy w czasie walk z innymi samcami. Na niej od 2 roku, aż do życia dochodzi jeden pierścień, liczba przeżytych lat jest o jeden większa niż liczba pierścieni. Najstarszy, którego zaobserwowano, miał 27 lat.

Powrót do wszystkich zwierząt